Čína (Indočína)
Status kolonie: zaniklá
Poloha: pomezí Vysočan a Hloubětína, při ulici Kolbenova na západ od vozovny
Vznik: 1926
Zánik: kolem roku 2000
Typ kolonie: 3. typ
Největší rozsah: asi 6,1 ha
Nouzová kolonie Čína
Nouzová kolonie Čína patří mezi nejznámější v Praze, ač ji dnes již ve fyzické podobě nenalezneme. Vznikla v roce 1926 na pozemcích Pražské obce nedaleko budoucí tramvajové vozovny Hloubětín při ulici Kolbenova a východně od sousední kolonie Za Aero. Ta byla založena a vystavěna až v roce 1930 přímo Pražskou obcí. Na rozdíl od ní však do údržby Číny nedala Praha ani korunu a obyvatelé se tak ve vlhkých dnech často museli brodit blátem. Tím hůře se sem dostávalo zásobování.
Zvláštní je samotný název, který v té době evokoval neuspořádanost a chudé podmínky pro život a konvenoval také s názvem nedaleké kolonie Mandžurie. Jsou k tomu známé dva výklady:
- Podle webu Čtrnáctka vychází z pověsti, kdy jednoho dne se nad kolonií zvedl obrovský šedý mrak, prudký vítr a v dáli burácely hromy. Lidé volali na ty, kteří ještě narychlo dokončovali střechy: „Slez dolů, to bude zase čina!„
- Druhý výklad uvádí Ladislav Štěpánek v článku Vývoj pražských nouzových kolonií a jejích obyvatel na str. 48 takto: Údajně nějaký novinář viděl hocha, který si oblékl příliš velký kabát po bratrovi, a řekl mu: „Ty jsi jako Číňan!„
Ať už je skutečný původ názvu jakýkoliv, zdejší obyvatelé to skutečně neměli lehké a na vlastní náklady sem za složitých podmínek nechali pro bydlení přivážet vyřazené železniční vagony, které později omítli. Většina z nich pracovala v blízkých vysočanských a libeňských fabrikách. Není divu, že se zde podobně jako v ostatních koloniích dařilo Komunistické straně, a brzy kolonie dostala přízvisko „Rudá Čína„.
Zajímavostí je, že si kolonisté nalezli čas na sportovní a kulturní život. Dokonce zde vznikl cyklistický klub stejně jako v Prosecké kolonii.